DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Magické symboly

Athame

Je to osobní nůž, kterým můžeme kreslit ochranné kruhy.Každý by měl Athame vlastnit.Nejlepší je, když si takový nůž vyrobíte sám. Ale já nemyslím, že by to bylo bezpodmínečně nutné. Je fajn, když má vaše Athame rukojeť ze dřeva, protože se do ní dá snadno vyřezávat.Své Athame můžete používat výhradně k magickým účelům, nebo k magickým účelům a i na všechnu ostatní práci (např.: sekání bylinek,…). Já si myslím, že lepší je druhá varianta. Používat ho co nejvíce, protože tak k němu získáte lepší vztah. Ale taky Athame byl používán jako ceremoniální dýka používaná démony k zabíjení čarodějek

Ruka osudu

Nebo taká ruka Fatimy pochází ze světe arabské víry. Podle legendy krásná vezírova dcera ochránila svého otce před zákeřným šípem. Otrávený šíp bohužel uvízl v její dlani s způsobil jí smrt. Od té doby arabové věří, že Ruka Fatimy chrání před nemocemi a zlými silami.

 

Magický pentakl

Je symbolem realizace magického díla. Někteří autoři jej také chápou jako ochranný štít. Obecná shoda vládne pouze v tom, že pantakl je kruhového tvaru. Do kruhu se klade buď symbol mikrokosmu (pentagram) nebo makrokosmu (hexagram), přičemž obojí má své opodstatnění.

Septagram

Sedmička je spojení trojky a čtyřky, bývá symbolem dokončené či dokonalé řady a řádu. Tradičně bývá spojována se sedmi planetami: Slunce, Venuše, Merkur, Luna, Saturn, Jupiter, Mars.Zároveň tak označuje i astrologický čas. Sedmicípá hvězda nakreslená jedním tahem je nejen symbol planetárních sil, ale tvoří i základní obrazec do nějž je vepsána pečeť Šarlatové ženy - BABALON.

Wicca, hnutí New age a pohané ho označují za Elfí nebo Vílí hvězdu. Keltové zase za hvězdu svaté Brigity.

Obrácený pentagram

jedná se o symbol černé magie nebo také Satana. Často okolo něj jsou nápisy: Samael a Lilith. Samael je pekelný kníže stojící nejblíž samému satanovi. Podle rabínské tradice je Samael totožný s "andělem smrti" a měl být také skutečným otcem Kaina. Jako biblický had geneze je občas ztotožňován s Leviathanem. Sameal je také esoterní jméno Satanovo. Lilith (též Lilita) je pekelná manželka Samaela, noční démon, nazývaný také "pekelná děvka". V černé magie často ztělesňuje symbol temné stránky ženské sexuality. Do Obráceného Pentagramu je také někdy vkreslena hlava Mendéského kozla - pak se občas nazývá Baphomet. Jinak také viz. Pentagram

Had

Obraz hada je jedním z nejuniverzálnějších symbolů všech kultur. K nejstarším symbolům pak patří had a strom a had stočený do kruhu požírající svůj vlastní ocas (Uroboros). V křesťanství je had symbolem energie, síly, čisté, jednoduché, ambivalentní, která sama o sobě není ani dobrá ani zlá (ale většinou je považován za symbol prvotního hříchu Adama a Evy). V okultismu je had symbolem astrálu. Had jako symbol byl často také součástí různých mystérii a býval i předmětem kultu, např. u gnostické sekty ofitů nebo brazilské čarodějnické sekty Macumba. V kultech vystupoval jako hodnota falická, což odpovídá též jeho významu ve snu. Také ve starém Egyptě hieroglyf hada vyjadřoval kosmické síly. V některých formách a kombinacích vyjadřuje had symbol nevědomí, v jiných je symbolem temných sil (ďábelské zjevy v démonologických evokacích vystupují často v podobě hadů), nezřídka kdy i lsti a zrady. Symbolická hodnota hada závisí mimo jiné na jeho barvě (černá, bílá, zelená) a přídatných znacích - určitá forma hada může mít hodnotu pozitivní jiná naopak negativní. Zlý had Bible, který svedl Evu, je Leviathan, duch zla. Dva hadi obtáčející meč (hůl), tzv. Caduceaus, symbolizují dvojí polarizaci astrálního světa.

V Číně je Had považován za chytré, ale zlé a lstivé zvíře. Člověk s hadím srdcem je zákeřná osoba. Hadi mohou - například v západoasijských pohádkách - darovat perlu. V Číně si lidé také schovávají hadí kůži, s vírou, že později zbohatnou. uschovat

Hexagram

neboli Šalamounovo znamení, vyjádřené šesticípou hvězdou, vytvořenou ze dvou protínajících se rovnoramenných trojúhelníků. Je 1.) základním hermetickým symbolem života a 2.) základním magickým pantaklem. V alchymické konkretizaci je hexagram symbolem "mystické svatby" (hieros gamos), neboť vyjadřuje prostupování a spojení živlů ohně a vody. Vyjadřuje tak tajemství vesmírné rovnováhy a současně vzestup ducha a tajemství smrti. Hexagram je tvořen prvky živlu ohně (nahoru směřující trojúhelník) a živlu voda (dolů směřující trojúhelník). Posuneme li oba trojúhelníky tak aby vytvořili kosodélník, dostaneme symbol smrti (oddělení metafyzického ohně od metafyzické vody: duch - oheň dokončil cestu hmotou - vodou a osvobodil se od ní). Smrt je v tomto smyslu jen etapou celkového vývoje. Vzájemná interakce obou trigonů, ohně a vody, odpovídá v podstatě achymickému principu "solve et coagula" (odděluj a zhušťuj - spojuj). Doprostřed hexagramu se vpisuje hebrejské písmeno jod, které dává tomuto obrazci pečeť symbolu svrchovaného hermetického poznání. Hexagram se tím stává klíčem k hermetismu a ideograficky v sobě obsahuje tajemství Smaragdové desky. Hexagram je také relativně novým znamením židovstva (Davidova hvězda), avšak byl znám již ve starém Egyptě a jiných kulturách. Aritmosoficky vyjadřuje šestku, která znamená dvojí trojnost ovládající veškeré dění, tedy i vývoj. V praktické magii je hexagram mocným pantaklem a symbolem makrokosmu.

Jin-Jang

Pojmy Jin a Jang jsou naprosto vlastní čínskému myšlení. Obě přírodní síly, mužská síla Jang i ženská Jin, vznikly z prajednoty (tachaj-ťi). Z jejich spojení vzniklo pět živlů, které zase stvořili deset tisíc věcí. Již v nejstarších čínských knihách Š' -ťing (Knize písní) a I-ťing (Knize proměn) se mluví a Jin a Jang. "Tady ono zastíněné, tam ono ozářené" (i Jin, i Jang) se píše už v Si-cch', krátkém pojednání připojeném k I-ťing. Rčení můžeme také přeložit podle časového sledu: "Nejprve stín, pak sluneční světlo". V Š'-ťing se se slovem Jin pojí myšlenka na chladné, chmurné počasí, zatímco Jang poukazuje na sluneční světlo a teplo.

Jang odpovídá nebi, jihu, císaři, draku a všem lichým číslům (také případně plnosti). Jin se srovnává se zemí, severem, chladem a se všemi sudými čísly (také případně s prázdnotou). Linie Jin jsou přerušované čáry osmi diagramů, linie Jang jsou nepřerušované. V krátkosti řečeno jsou (jak asi už každý ví) Jin a Jang dva protiklady, které se navzájem doplňují a tvoří dokonalý tvar - Kruh. Když pojmenováváme obě tyto přírodní síly musí stát Jin vždy na prvním místě, ačkoliv v běžném čínském životě je to naopak.

K lepšímu pochopení tohoto symbolu je důležité si uvědomit že se Jin a Jang neustále otáčí. Nemůžu zde vypsat plný význam tohoto symbolu, protože si myslím, že by bez potíží vydal na pořádnou knihu, ale jsem přesvědčen, že když se nad tímto symbolem kdokoli zamyslí tak přijde na spoustu dalších věcí, které zde nebyli řečeny.

 

Keltský kříž

Nebo také kruhový kříž symbolizuje most do jiného světa (Annwn) a k vyšší energii a znalostem. Toto je uskutečněno vertikálními rameny kříže představujícími jiný svět a horizontálními rameny představujícími fyzický svět (Abred).

Okole setkání těchto dvou světů je kruh jako symbol jednoty.

 

 

Někde jsem také četl, že tento význam se používá pro Keltský Kříž v křesťansví, ale původně prý to byl kříž plodnosti: kříž byla mužská rozmnožovací síla a kruh ženská. Je tu tím pádem veliká podobnost s egyptským křížem života s Anchem

Ankh

Jde o nilský starodávný kříž pocházejcí s Egypta a je symbolem života a nesmrtelnosti.Znak života, jako symbol odkazuje na božská to jest věčný život, též oživení, narození, žití, znovuzrození: symbol věčně žijících božstvech . Také symbol nepomíjíc i síly se kreslil na zdi chrámu.

Přináší dobré zdraví, zvišuje psichi, posiluje plodnost, navrací energetickou rovnováhu, odstraňuje z organismu škodlivou negativní energii, způsobenou nemocí.

Symbol skutečného života, do něhož se zemřelí rodil smrtí- odchodem z hmotného světa.

Byl klíčem k otevření mimozemských bran ráje, pro vyjednávání s Bohy o věčný a šťastný život.

 

Ankh

Trojúhelník

V magii je trojka velmi známé a mocné číslo. Prakticky celý náš vesmír je postaven na principu tří. Trojúhelník často představuje základní trojice: začátek, střed, konec nebo zrození, život, smrt či křesťanského Otce, Syna, Ducha svatého apod. Pokud propleteme dva trojúhleníky vytvoří tzv. Šalamounovu pečeť. Symbol nerozpojitelné jednoty nebe a země. Často je používána jako ochrana proti ohni. Postavíme-li trojúhelník na jeden vrchol, označuje Měsíc a ženskou tvůrčí sílu. Je také symbolem pro vodu a introvertní povahy. Stojí-li trojúhelník na základně, představuje Slunce a touhu pro nebeském a božském. Znamená také plamen, extrovertní povahu a mužskou tvůrčí sílu (jedná se o falický symbol). Mocná pyramida spojuje v prostorovém vyjádření čtverec a trojúhelník. Pyramidy vytvářejí ideální podmínky pro fyzickou i duchovní regeneraci.

Čtverec

Čtverec je symbolem hmoty. Představuje stabilitu, řád i konečnost hmotného světa. Postavíme-li ho na jeden vrchol, označujeme tím pomíjivost a přizpůsobivost ducha hmotě. Kruh ve čtverci je znakem osobní celistvosti. Spojení ducha (kruh) a těla (čtverec) je výchozím bodem pro magické proměny.

Kruh

Kruh symbolizuje ducha. Jedná se o nejuniverzálnější symbol magie. Jeho nepřerušená linie představuje dokonalost, věčnost a nekonečný cyklus stvoření, zániku a obnovy. Horizontálně dělený kruh značí silné protiklady obsažené v magické proměně: nižší stav skrytých schopností a vyšší stav vytržení a osvícení. Tři propojené kruhy symbolizují mystickou jednotu muže, ženy a ducha. Čínská magie takto zase označuje triádu země, nebe a lidstva.

Kříž

Spojuje dva protiklady, a to jak horizontálně, tak vertikálně: nebe a zemi; život a smrt; světlo a tmu. Někdy se lze setkat s křížem jako znakem stromu života, což souvisí s předkřesťanským uctíváním přírody (zejména stromů). Křesťanský kříž je základním symbolem křesťanů. Symbolizuje Krista, který se obětoval za lidstvo. Je často používán jako magické zaklínadlo. Labarum kombinuje řecká písmena chí (c) a ró (r), tvořící první část slova "chreston" (dobré znamení). Ankh je v současnosti velmi populární, zejména mezi mládeží. Tento egyptský znak reprezentoval kříž života. Povšimněte si, že slučuje solární, falický i vaginální symbol. Představuje posvátnou tradici a vědění získané magickým zasvěcením. Má poetické jméno Klíč k Nilu. Keltský kříž (neboli kříž vepsaný do kola a přesahující jeho obvod) vznikl asi 1 500 let př. n. l. Jedná se o stylizované zobrazení loukotí a ráfu. Používá se jako znak slunce a jeho životadárné síly. V podobě amuletu slouží pro usmiřování nadpřirozených sil a ochranu ve válce. Svastika se hojně používá jako doplněk run. Její původ vystopujeme na Středním východě, jakož i v obou Amerikách. Symbolizuje otáčející se Slunce a vyjadřuje štěstí, zdraví a blahobyt. Oblíbená je zejména v Indii, kde ji malují na prahy, aby zahnala zlé duchy. V dobách, kdy byli křesťané pronásledováni, ji používali jako své tajné znamení. Proto se jí říká Crux dissimulata nebo také Crux gammata (protože je složená ze čtyř písmen L).

Pentagram

Znakem, který nejvíce reprezentuje magii, je pentagram. Jedná se o pěticípou nevyplněnou hvězdu, jejíž jednotlivé strany se navzájem prolínají. Symbolizuje "pět údů člověka" (2×ruce, 2×nohy a hlavu). Označuje také mystický pátý element akášu (vedle ohně, země, vzduchu a vody). Pentagram postavený na jeden vrchol je známý jako symbol, který (zne)užívá černá magie; původně ovšem značil vyšší stupeň zasvěcení.Pěticípá hvězda, významné magické znamení, zvané "planoucí hvězda mágů" nebo také "muří noha", současně silný pantakl, který jako kondenzátor magických fluid poskytuje magiku, jenž jej nosí na prsou nakreslený červenou barvou na panenském pergamenu, nejvyšší ochranu (jeho trujúhelníkové prvky představují čtyři živly a duchovnost. Toto zdvojení zase symbolizuje moc spoutat nebo zapudit zlé duchy). Rozlišuje se pentagram bílé a černé magie: Pentagram bílé magie obsahuje zakreslenou postavu člověka s rozpjatýma rukama, pentagram černé magie je obrácený pentagram magie bílé se zakreslenou hlavou mendeského kozla sabatu. Velký magický pentagram je opsán božským jménem Tetragrammaton, případně hebrejskýmy písmeny jod-hé-vau-hé (JHVH) Esoterně je pentagram symbolem mikrokosmu, tj. člověka. Hojně byl zobrazován na řeckých mincích a v současné době je symbolem řádu zednářských lóží a hermetických společenství. Ve Skandinávii se pentagram kreslil na dveře jako ochrana proti Ďáblovi a Trollům. V Pythagorejském mysticismu symbolizuje pentagram lidské bytí. Horní cíp je hava, další pak ruce a nohy.

pentagram

 Apop

je jedním ze staroegyptských démonů, který podle mýtu každé ráno a každý večer útočí na loď slunečního boha. Vždy je poražen a jeho krev zbarví nebe do červena. Apop představuje mocnosti vládnoucí temnotě a je proto hlavním protivníkem boha slunce (Harachtej, Re, Cheprer (skarabeus) etc.). Proto bývá Apop někdy ztotožňován se Sutehem. Zachovali se četné rituální texty, které se zabývají „svržením Apopa“, které vytváří magickou ochranu chránicí před veškerým zlem.

Caduceus
 Symbol, který tvoří dva hadi obtáčející hůl směrem vzhůru.Objevuje se již ve starém Egyptě a vyjadřují základní povahu astrálního světla, jeho polarizaci ob a od. E. Lévi (Dějiny magie) připojuje k tomuto symbolu bajku o Teiresiovi, který nalezl dva spletené hady a oddělil je násilím holí, domnívaje se, že spolu zápasí, avšak: „Neporozuměl symbolu hole, chtěl od sebe odděliti síly přírody, vědění a víry, inteligenci od lásky, muže od ženy. Viděl je jako spolu zápasící, pokládal je za soupeře, a chtěje je odděliti poranil je, čímž ztratil svoji vlastní rovnováhu; chvíli byl mužem, chvíli ženou, nikdy nejsa dokonalý a manželství bylo mu zapovězeno.
Aeskulapova hůl
Aeskulap byl řecký bůh lékařství, Apollónův syn, jenž dovedl vyléčit všechny nemoci a dokonce vracel život zemřelým. Tím si, ale rozhněval vládce podsvětí Háda i samotného Dia. Protože porušil zákon a pořádek stanovený Diem na Zemi, rozhněvaný Zeus jej srazil bleskem.

Aeskulapova Hůl obtočená hadem je znamením životní síly a zdraví. Jako svůj znak ho používají lékaři a farmaceuti. Proto lze její obraz spatřit třeba na lékárnách nebo na sanitkách a na spoustě dalších lékařských objektů.

Podle posledních zjištění není okolo hole had, ale vlasovec medinský, červ cizopasící v lidské kůži. Vlasovec se odstraňoval tak, že ho napíchli a následně navinuli na hůlku, nejčastěji na úlomek bambusu.

Obrácený kříž

Podle pověsti byl sv. Petr ukřižován hlavou dolů, protože se sám cítil nehoden být ukřižován vzpřímeně jako Kristus. Obrácený kříž se proto stal symbolem pokory. Má podobný symbolický význam, jako obracený strom života – duchovní síla má kořeny v nebi, odkud sahá k zemi.                                                                                                                                                         V dnešní době ho z nevysvětlitelných důvodů převzali  satanisté a považují ho spolu s obráceným pentagramem za svůj symbol. Osobně si myslím, že se pokusili (jak je u nich typické) nějak přetvořit křesťanský kříž, ale zapomněli, že Obrácený Kříž už dávno jako symbol existuje.

Skarabeus

Brouk Vruboun Posvátný, který byl u starých Egypťanů symbolem reinkarnace a amuletem. Jeho podoba byla často vyrývána do kamenů. Byl nazýván „cheprer“ a jeho znak znamená v hieroglyfech „být“ nebo „stát se“. V Heliopolisu byl chápán jako projev tvůrce světa, jako bůh Chepri, „vycházející slunce“ (patrně podle kuliček, které valil a valí před sebou, které připomínají pohyb slunce), a věřilo se, že existuje pouze v samčí formě a vzniká tak sám ze sebe (analogie boha, který stvořil svět sám ze sebe; také proto je symbolem reinkarnace). Umělí Skarabeové byli zhotovování z kamenů, jako lesklého mastku, ale i z vápence a jiných materiálů. Za mimořádně účinné amulety byli pokládáni Skarabeové okřídlení, kteří byli kladeni na místo srdce mumiím jako jejich ochránci u „soudu mrtvých“. Na jejich spodní straně byla vyryta slova 30. kapitoly Knihy mrtvých: „Ó, mé srdce, ty nejvnitřnější části mé bytosti! Neobracej se proti mně jako svědek před tribunálem. Neboť ty jsi bůh, který je v mém těle, můj stvořitel, který udržuje mé údy.“

Spirála života

symbolizuje narození, smrt a další život. Znak je nakreslen jednou nepřerušovanou čarou a tím pádem je hodně podobný Kruhu nebo Urobovi(významově také trochu Fénixovi). Jedná se o starý Keltský symbol.

Triquetra

je obvyklý křesťanský symbol. Obvykle symbolizuje tři božské osoby (Otec, Syn a Duch Svatý) spletené v jednu (trojjedinost Boží). Také se dá chápat jako tři spojené ryby (symbol Ježíše Krista). Objevuje se v různých modifikacích v mnoha kostelech.

 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek